Od 1. januára 2009 prijalo Slovensko euro ako svoju peňažnú menu. S eurami sa žiaci stretávajú dennodenne, platia za nákupy v obchodoch, školskom bufete, platia rôzne poplatky.
Zvládnutie pochopenia práce s peniazmi z oblasti finančnej gramotnosti je pre žiakov určitou samozrejmosťou popri osvojení čítania, písania a počítania na I. stupni základnej školy.
Pre našich žiakov sme si v mesiaci január pripravili aktivity týkajúce sa finančnej gramotnosti. Aktivity boli určené po ročníkoch. Prváci sa hravou formou oboznamovali s euromincami a eurobankovkami, ktoré si vystrihli z prílohy pracovného zošita z matematiky. Doniesli si do školy hračky, pokladňu a hrali sa spoločne na obchod. Zákazníci platili a predavači inkasovali a vydávali peniaze. Druháci si doniesli reklamné letáky z rôznych obchodov a diskutovali o cenách uvedených tovarov. Pracovali v skupinách, na výkres nalepili po tri najdrahšie a tri najlacnejšie produkty z letáku. Žiaci si z prác urobili v triede výstavku. Tretiaci mali za úlohu prečítať si rozprávku O troch grošoch. Rozprávali sa o tom, kde všade odchádzajú zarobené peniaze, kto bol v rozprávke bohatý a kto chudobný. Žiaci na záver sformulovali stručné a výstižné ponaučenie, aké potrebné je sporenie. Žiaci z III. A si pripravili peknú dramatizáciu, v krásnych kostýmoch stvárnili postavičky z rozprávky O troch grošoch. Žiaci z III. B nakreslili sprievodné ilustrácie k danej rozprávke a zhotovili si spoločnú výstavku prác. Štvrtáci vytvorili plagát, kde si vymysleli a nakreslili rodinu, povolania rodičov a mesačný príjem rodiny. Kreslili a písali možné výdavky v rodine – platby za elektrinu, teplo, TV, telefón, benzín, ...Žiaci diskutovali o tom, aký je rozdiel medzi príjmami a výdavkami. Vytvorený plagát si nakoniec spoločne odprezentovali.
Takže euríčka, euríčka, rýchlo nože k nám!