• BIOPROFILY

      • Projekt Bioprofily – Implementácia praktickej environmentálnej výchovy do škôl je spolufinancovaný z programu Európskej Únie Erasmus+. Číslo zmluvy: 2018-1-SK01-KA201-046312.

         

        BIOPROFILY – Príklady praktickej environmentálnej výchovy na školách - medzinárodný monitoring na ktorom sa zúčastňujú štáty Španielsko, Taliansko, Anglicko, Slovensko

         

        Účastníci zo 4 krajín monitorujú témy environmentálnej výchovy a aktivizujúce metódy jej výučby.

         

        Naša škola monitoruje bioprofily „Produkcia skleníkových plynov (CO2)“ a „Reálna dostupnosť zelených priestranstiev.“

         

        Produkcia skleníkových plynov (CO2)

         Oxid uhličitý (CO2) je bezfarebný nehorľavý atmosférický plyn. Produkujú ho ľudia, zvieratá i rastliny v procese dýchania. Problém nastáva pri jeho nadmernej produkcii, vznikajúcej najmä pri spaľovaní fosílnych palív ako uhlie, ropa a zemný plyn. Významný podiel na spaľovaní fosílnych palív majú dopravné prostriedky ako napríklad lietadlá, autá, kamióny, lode či autobusy. V priebehu posledných desaťročí sme vyprodukovali také veľké množstvo CO2, že jeho objem vytvoril neviditeľnú vrstvu, ktorá zadržiava teplo v atmosfére a spôsobuje globálne otepľovanie. Tento proces sa nazýva skleníkový efekt. Dôsledkom sú klimatické zmeny, ktoré začínajú byť čoraz väčším problémom, preto je najvyšší čas konať.

        Úlohou žiakov je na dennej báze zaznamenávať trasu do / zo školy a použitý dopravný prostriedok. Ak počas cesty do / zo školy prestupujete na iný dopravný prostriedok, zapíšte si miesto, na ktorom sa tak deje. Pomocou mapových portálov alebo GPS zariadenia zistite dĺžku trasy pre jednotlivé dopravné prostriedky, ktoré v daný deň na trase do / zo školy využili. Na základe dĺžky trasy a použitého dopravného prostriedku žiaci vypočítajú množstvo emisií, ktoré ste v daný deň vyprodukovali. Na konci monitorovaného obdobia vypočítajú priemernú dennú produkciu a porovnajte ju s priemernou dennou produkciou celej skupiny. Hodnoty vyprodukovaného CO2 môžeme prerátať aj na počet stromov potrebných na spracovanie vami vyprodukovaného objemu CO2 v rôznych časových dĺžkach (1 deň, 1 mesiac, 1 rok). Výsledky zapisujú žiaci do záznamových kariet.

        Otázky na zamyslenie? Koľko kg CO2 sme vyprodukovali ako jednotlivci a trieda? Ako vnímate toto množstvo? Spoločne diskutujeme, akým spôsobom by ste mohli znížiť produkciu emisií CO2 počas cestovania do / zo školy. Svoje návrhy si zapisujeme. Zamýšľame sa, či sú naše riešenia realizovateľné. Nachádza sa medzi nimi riešenie, ktoré by mohol aplikovať každý člen skupiny? Aj takýmto projektom vedieme žiakov k zamysleniu sa  nad  problémami s našou planétou a  životným prostredím.

          

        Reálna dostupnosť zelených priestranstiev

        Mnoho vedeckých štúdií preukázalo, že zeleň má zásadný vplyv na kvalitu života obyvateľov mestských sídiel. Zeleň poskytuje človeku tzv. ekosystémové služby, ktorých hodnota sa dá merať a finančne ohodnotiť. Medzi ekosystémové služby, ktoré nám zelené priestranstvá poskytujú, patrí ochladzovanie vzduchu počas horúcich dní, čistenie ovzdušia, znižovanie hluku, zvýšenie psychickej a fyzickej pohody obyvateľov, estetizácia urbanizovaného priestoru z hľadiska rôznorodej štruktúry, tvarov či farieb a poskytovanie životného priestoru pre rôzne živočíchy či rastliny. Okrem prítomnosti zelených plôch v mestách je dôležitý aj ich efektívny manažment zabezpečujúci funkčnosť daných ekosystémov.

        Cieľom projektu je, že žiaci vedia vymenovať benefity zelene a poznajú odporúčanú dostupnosť verejných zelených plôch.  Dokážu určiť plochu vybraného zeleného priestranstva a vypočítať jeho dostupnosť od stanoveného východiskového bodu systémov. Pomocou funkcie „merať vzdialenosť“ v rámci mapového portálu Google maps určiť veľkosť plochy identifikovaných zelených plôch. Pod verejnými zelenými plochami rozumieme verejné parky, záhrady, súkromné plochy zelene prístupné pre verejnosť bezplatne a cintoríny, školské dvory, športoviská alebo detské ihriská, na ktorých sa nachádza dostatok zelene. V zmysle odporúčaní Európskej únie by verejné zelené plochy o rozlohe 0,5 až 2 hektáre mali byť dostupné do 300 metrov (cca 5 minút chôdze) a verejné zelené plochy o rozlohe nad 2 hektáre do 800 metrov.

        Tento medzinárodný projekt sa organizuje pod záštitou environmentálnej organizácie „Strom života“ a p. uč. Mgr. Soni Brndiarovej. Do projektu je zapojených 20 žiakov 9.A triedy, ktorí spracúvajú daný materiál a vyhodnocujú výsledky.