• STÍHAČI V AKCII

• Čo je nové v 2. A triede? Päťčlenné družstvo z tejto triedy v zložení Urban Černák, Kayla Zboinská, Laura Gӧndӧrová, Saška Kasáčová a Timur Folko sa zúčastnilo fyzikálneho projektu pod názvom Labák. Žiaci nazvali svoju pracovnú skupinu ako „Stíhači“. Projekt sa realizoval v štyroch súťažných kolách – Pozemná doprava, Vodná doprava, Vzdušná doprava, Doprava vo vesmíre. Každé súťažné kolo obsahovalo tri súťažné okruhy.

V prvom kole si v prvej úlohe vytvorili svoje vlastné logo – stíhačku z plastelíny. Toto logo muselo sprevádzať každú súťažnú otázku. V druhej úlohe vytvorili vláčik z roliek z toaletného papiera. Potom vyrobili nákladné auto zo špajdlí, paličiek do úst a  plastových vrchnákov. Testovali nosnosť tohto auta. Nosnosť bola 11 kg. V tretej úlohe prvého kola vytvorili žiaci nástenku z obrázkov živočíchov, ktoré si vytlačili z manuálu úlohy. Roztriedili živočíchy na stavovce a bezstavovce. Ku každému zvieratku napísali jeho názov a nakreslili stopu, akú môže za sebou zanechať.

V druhom kole, ktoré sa týkalo vodnej dopravy,  si žiaci v prvej úlohe vytvorili loď z polystyrénu, plastového pohára a slamky. Potom zaznamenali pokus, kde naliali vodu do vaničky, na hladinu položili loďku a naliali do nej vodu. Vytekajúca voda poháňala loďku vpred. Potom si vytvorili nákladnú plošinu, položili je na hladinu vody a skúmali nosnosť.  V druhej úlohe nazvanej Difúzia v praxi rozpúšťali potravinárske farbivo vo vode za rôznych podmienok. V druhej časti úlohy si do plastových pohárov namiešali rôzne farby. Prepojili poháre papierovými prúžkami a pozorovali, ako sa farby premiestňovali z pohára do pohára a miešali sa. V tretej úlohe si žiaci vytvorili nástenku z obrázkov doporučených živočíchov. Roztriedili ich na ryby, obojživelníky, plazy, vtáky a cicavce. Následne dokreslili ku každej kategórie po jednom zástupcovi spolu s jeho prirodzeným prostredím.

V treťom kole týkajúcom sa vzdušnej dopravy žiaci v prvej úlohe pod názvom Vzdušní stíhači nakreslili dopravný prostriedok, ktorým by sa chceli pohybovať. Nakreslili lietajúci balón. V druhej časti úlohy si zostrojili vlastné lietadlá z troch rôznych druhov papiera. Potom si lietadielka hádzali, merali vzdialenosť, kam doleteli a výsledky si zaznamenávali. Potom museli zdôvodniť, čo ovplyvňovalo dĺžku doletu. V druhej úlohe Bźźź ... pozorovali pomocou lupy muchu a vypreparovaného motýľa. Potom nakreslili ich zväčšené časti. V tretej úlohe si vytvorili nástenku zo živočíchov, ktoré sa pohybujú vo vzduchu a roztriedili ich na stavovce a bezstavovce.

V štvrtom kole pod názvom Doprava vo vesmíre vytvorili v prvej úlohe kozmonauta(predstavu seba samého). V druhej úlohe Zdroj energie urobili pokus s batériami a žiarovkami. Skúšali, kedy svieti žiarovka. Ako vodič použili alobal. V tretej úlohe si deti zostrojili vlastnú raketu, vyzdobili si ju. Potom ju spojili s plastovou fľašou pomocou hadice a otvory utesnili. Ako odpaľovaciu rampu použili novodurovú rúrku. Skokom zo stoličky na plastovú fľašu „odpaľovali“ raketu. Merali vzdialenosť doletu a zaznamenávali svoje merania.

Všetky riešenia súťažných kôl boli zdokumentované pomocou fotografií a videí. Netrpezlivo čakáme na vyhodnotenie.