Predstavte si, že sekretárka ide rozposlať 150 listov s rovnakým textom, ktoré sa líšia iba oslovením, adresou a menom adresáta. Ako digitálne gramotná osoba vie, že existujú metódy, ako si takúto prácu úžasne uľahčiť. Alebo nevie a bude pracovať dva dni. To je však iba malý príklad rozumnej práce s počítačom. Ale ak má mladý človek dobré informatické vzdelanie zo základnej a strednej školy, bude sa vedieť inak učiť, bude mať vo svojom rukáve ďalší nástroj na riešenie problémov, na modelovanie, na tvorbu. To sa hodí v každom zamestnaní.
U nás na škole sme začali úplne inak . Jednotlivci v rozdelených skupinách pracujú na projektoch na určitú tému ktorá je primeraná veku žiaka a stupňu vývinu , napríklad : „Čo mám rád , koho obdivujem atď. “. Každú hodinu si do svojho projektu pridávajú nové témy , ktoré si na hodine vysvetlíme , a tak na pol roka vznikne jeden veľký projekt , ktorý uzavrú vo svojej prezentácii. Už dnes vidieť u niektorých žiakov obrovské pokroky a na konci tohoto článku uvidíte aj niektoré ukážky z ich prác.
Samotný predmet informatika je však všade pomerne nový , a rodičia by mali svoje deti rozumne v tomto predmete podporovať. A čo je to rozumne ?
Napríklad, že dieťa nesedí v škôlke za stolom a nehrá sa počítačovú hru, ale spoločne so spolužiakmi stojí pred interaktívnou tabuľou a kreslí po nej prstom. Podobné aktivity sa však musia najprv vymyslieť, overiť .Učiteľom aj učiteľkám je potrebné poskytnúť technickú podporu a ukázať im, že to zvládnu. Deti dnes žijú vo svete, ktorý je plný nástrah aj v digitálnom priestore a čím skôr s nimi začnú správne pracovať, tým skôr si budujú akúsi odolnosť postavenú na poznaní. A tá sa dá riešiť len poučením, nie zakazovaním.
Mgr. Miroslav Kéry – učiteľ informatiky