Riaditeľka Základnej školy Janka Francisciho Rimavského v Hnúšti
vydáva
na základe Usmernenia ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR na hodnotenie žiakov základných škôl v čase mimoriadnej situácie, spôsobenej prerušením vyučovania v školách v školskom roku 2019/2020
zásady hodnotenia a klasifikácie žiakov Základnej školy J.F. Rimavského v Hnúšti.
Hodnotenie a klasifikácia žiakov v 2. polroku šk. roka 2019/2020 pozostáva z viacerých období.
1. Obdobie pred prerušením vyučovania od 01. 02. 2020 do 13. 03. 2020:
a) V tomto období sme pri hodnotení a klasifikácii postupovali podľa Kritérií hodnotenia a klasifikácie, s ktorými boli žiaci aj ich zákonní zástupcovia oboznámení na začiatku školského roka. Boli vypracované na základe Metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov základných škôl, ktoré vydalo MŠ SR s účinnosťou od 1. mája 2011.
b) Pri hodnotení a klasifikácii žiaka vyučujúci jednotlivých predmetov využívali rozmanité metódy a formy s ohľadom na vekové osobitosti žiaka.
c) Pri klasifikácii žiaka sa zohľadňovalo plnenie učebných osnov a vzdelávacích štandardov príslušných predmetov.
2. Obdobie prerušenia vyučovania od 16. 03. 2020 do odvolania:
a) Priebežné hodnotenie počas prerušeného vyučovania v školách nerealizujeme formou klasifikácie.
b) V čase prerušenia vyučovania dodržiavame v oblasti hodnotenia nasledovné princípy:
- postupujeme spravodlivo a rešpektujeme individuálne podmienky na domácu prípravu žiaka, predovšetkým technické zabezpečenie umožňujúce učenie sa na diaľku,
- sústreďujeme sa na poskytovanie slovnej spätnej väzby, poskytovaním spätnej väzby a zohľadnením sebahodnotenia žiaka umožňujeme žiakovi dosiahnuť lepšie výsledky, a tým aj lepšie hodnotenie.
c) Pri hodnotení žiakov uplatňujeme nasledovné zásady:
- hodnotením predovšetkým motivujeme, pomenujeme chyby, ktoré žiak robí, navrhneme postup na ich dstránenie,
- hodnotíme individuálne, zohľadňujeme vekové i individuálne osobitosti žiaka, momentálnu psychickú i fyzickú disponovanosť, i prístup k technickému vybaveniu v čase zadania úloh,
- nové úlohy a zadania prispôsobujeme priebežným dosiahnutým výsledkom žiakov.
d) Podklady na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov získava učiteľ z rozhovorov so žiakmi a rodičmi a z rozmanitých výstupov, ktoré vytvárajú portfólio žiackych prác. Výstupy sú prispôsobené obsahu predmetu, rešpektujú vekové osobitosti žiakov aj ich technické podmienky. Vyučujúci môžu využívať napríklad slovné hodnotenie písomných riešení domácich úloh, vypĺňanie pracovných listov, online cvičení, projektov, záznamov domácich experimentov, ústne overovanie vedomostí cez vhodné aplikácie (Zoom, Teams, Messenger,...). Podklady na hodnotenie žiaka môže vyučujúci získať aj realizáciou cvičných online testov, pričom si zaznamená úroveň vypracovania jednotlivých úloh do osobitných záznamov, kde si zaznamená aj nevypracované a bez príčiny neodovzdané úlohy. Tieto záznamy budú slúžiť ako jeden z podkladov k záverečnému hodnoteniu. Vyučujúci môžu hodnotiť žiaka aj na základe komplexných úloh, projektov a praktických prác s využitím medzipredmetových vzťahov.
e ) Ak si žiak bezdôvodne neplní zadané úlohy alebo nekomunikuje s učiteľom, vyučujúci kontaktuje triedneho učiteľa. Ak ani triedny učiteľ nedokáže zabezpečiť spoluprácu rodiča pri učení žiaka, bude riešiť situáciu riaditeľka školy. Pri záverečnom hodnotení a klasifikácii na vysvedčení je možné požadovať doplnenie chýbajúcich úloh.
f) Hodnotenie nemôže byť znížené len na základe neplnenia požiadaviek na domácu prípravu a dištančného vzdelávania z objektívnych príčin. Za objektívne príčiny považujeme technické podmienky zabraňujúce online učeniu sa žiaka a zdravotné problémy žiaka. Triedny učiteľ žiaka musí byť o objektívnych príčinách bezodkladne informovaný zákonným zástupcom žiaka, o čom následne upovedomí všetkých vyučujúcich žiaka. V takomto prípade vyučujúci zvolí iný spôsob vyučovania, zadávanie úloh cez sms alebo osobné vyzdvihnutie pracovných listov.
3. Obdobie po odvolaní prerušenia vyučovania pred 30. 06. 2020:
a) Ďalej budeme postupovať v hodnotení a klasifikácii ako bolo uvedené v bode 1, teda pred obdobím prerušenia vyučovania.
b) Pripravíme a zrealizujeme overenie vedomostí a zručností žiakov zadaním komplexných úloh z oblastí zaradených v dištančnom vzdelávaní. Po obnovení vyučovania v školách sa písomné a ústne skúšanie nebude realizovať najmenej tri týždne od nástupu žiakov do školy.
c) Pripravíme a zrealizujeme dodatočné plnenie úloh žiakmi, ktorí bezdôvodne neplnili požiadavky vyučujúcich v rámci vyučovania na diaľku alebo dosiahli neuspokojivé výsledky za predchádzajúce obdobie.
d) Ďalej budeme pokračovať vo vzdelávacom procese v súlade s revidovanými TVVP na základe spätnej väzby a skúseností získaných v období prerušenia vyučovania.
Záverečná klasifikácia, spôsob hodnotenia, postup do vyššieho ročníka:
1. Žiaci budú v 2. polroku školského roka 2019/2020 priebežne hodnotení podľa vyššie uvedených zásad a na konci školského roka klasifikovaní známkami:
I. stupeň : 1. ročník - slovné hodnotenie
2. - 4. roč. budú sa klasifikovať známkou predmety:
Slovenský jazyk a literatúra, matematika, prvouka, prírodoveda, vlastiveda, anglický jazyk v 3. a 4. ročníku. .
V 1. a v 2.ročníku sa nehodnotí predmet anglický jazyk. Na vysvedčenie sa každému žiakovi 1. a 2. ročníka napíše slovo „absolvoval(a)“.
II. stupeň : 5. - 9. roč. budú sa klasifikovať známkou predmety:
Slovenský jazyk a literatúra, matematika, anglický jazyk, fyzika, chémia, dejepis, biológia, geografia.
- ruský jazyk len vo 8.ročníku a v 9. ročníku
- nemecký jazyk len vo 8. ročníku a v 9. ročníku
Neklasifikované predmety vo všetkých ročníkoch: výtvarná výchova, hudobná výchova, telesná a športová výchova, pracovné vyučovanie, informatika, informatická výchova, tvorivé čítanie, technika, etická výchova, náboženská výchova, občianska náuka, projektové extra hodiny a v 7. roč. ruský a nemecký jazyk. Žiakom sa na vysvedčení aj v katalógovom liste uvedie namiesto klasifikačného stupňa alebo slovného hodnotenia slovo „absolvoval/a“.
UPOZORNENIE!
Ak predmet nie je klasifikovaný, neznamená to, že žiak si nebude plniť školské povinnosti v tomto období. V čase mimoriadnej situácie je vo výnimočných prípadoch možné určiť pred postupom do vyššieho ročníka preskúšanie u tých žiakov 2. stupňa ZŠ, ktorí zo subjektívnych príčin neplnili požiadavky vyučovania na diaľku a dosiahli neuspokojivé výsledky za obdobie pred prerušením vyučovania. Preskúšanie je možné najskôr dva mesiace po obnovení vyučovania v školách alebo do 31.8.2020. O preskúšaní žiaka rozhoduje pedagogická rada.
2. Podklady na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov budú tvoriť známky získané do 16. 03. 2020, portfólio žiaka získané počas prerušeného vyučovania i známky získané po jeho odvolaní.
3. Učiteľ pri záverečnej klasifikácii zohľadní sústavnú aktivitu žiaka, zapájanie sa do súťaží i školských projektov, plnenie si povinností v druhom polroku, individuálne schopnosti žiaka a v primeranej miere aj jeho sebahodnotenie.
4. Domáce samostatné práce, dištančné úlohy a tematické práce, ktoré žiaci vypracovali počas mimoriadnej situácie, pričom sa prihliadne na individuálne podmienky žiaka.
5. V prvom ročníku sa záverečné hodnotenie bude realizovať formou slovného hodnotenia.
6. Žiaci so ŠVVP budú hodnotení a klasifikovaní v súlade s individuálnym výchovno-vzdelávacím programom.
7. V čase mimoriadnej situácie nemôže byť žiak zo žiadneho predmetu hodnotený stupňom prospechu nedostatočný alebo dosiahol neuspokojivé výsledky, t. j. nemôže opakovať ročník.
8. V čase mimoriadnej situácie žiaci druhého stupňa ZŠ, ktorí v 1. polroku dostali známku nedostatočnú z dvoch a viac predmetov alebo boli neklasifikovaní, môžu absolvovať komisionálne skúšky najneskôr do 31.8.2020.
9. Zásady na hodnotenie a klasifikáciu žiakov v mimoriadnom období boli prerokované na mimoriadnej Pedagogickej rade.
PaedDr. Barbora Fӧldiová
riaditeľka školy