Dňa 29.11.2017 sme sa so žiakmi druhého stupňa vybrali na exkurziu do Bratislavy. Naše prvé kroky smerovali na výstavu BODY THE EXHIBITION v Inchebe. Prešli sme veľmi zaujímavými expozíciami, ktoré boli doplnené pútavým výkladom medikov. Potom sme opustili mesto a smerovali sme do Ivánky pri Dunaji. Tam sme sa poklonili pamiatke Milana Rastislava Štefánika a položili kyticu k mohyle, ktorá pripomína miesto havárie jeho lietadla. Po návrate do nášho hlavného mesta sme prešli Hviezdoslavovým námestím a nasali predvianočnú atmosféru vianočných trhov. Potom nás čakala už len jedna zastávka. Oddýchnuť, najesť sa a urobiť si menšie nákupy sme sa rozhodli v Auparku. Do nákupného centra sme sa presunuli pešo cez Most SNP. Bol to nezabudnuteľný zážitok. Neskoro popoludní sme sa vybrali na cestu domov. Bratislava nám ukázala svoju pravú tvár, pretože sme sa dostali do dopravnej zápchy. Návrat nám komplikovalo aj počasie. Nakoniec sme sa vo večerných hodinách vrátili do Hnúšte plní nádherných zážitkov z našej exkurzie.
Príjemný deň v našom hlavnom meste
Za zvykmi našich starých rodičov
V piatok v našej škole prebiehalo vyučovanie regionálnej výchovy. Tlačením kapusty a prípravou štrúdle si žiaci pripomenuli zvyky a tradície našich starých rodičov realizujúcich sa na konci jesene z oblasti Malohontu.
Do školy zavítali vekom skúsenejší ujo Ivan so Števkom, odetí v kabanici a vo vyšívaných košeliach a úžasná teta Evka. Kroje, krčahy, koberce, biele tkané obrusy, staručké nože, či sud na kapustu dospelých primäli spomínať a deti počúvať. Pre niektorých ich rozprávanie bolo nové, pre iných v mysli oprášilo pomaly časom zapadajúce zvyky. Krátkou ukážkou sa deti dozvedeli o obradoch spojených s kapustou. Vraj na Jakuba, keď ju dievčatá okopali, krútili sa s kapustným listom okolo nej a spevavo volali: „Dneska je Jakuba, zajtra bude Anny, krúťte že sa, krúťte moje milé hlavy.“ Tlačenie kapusty si všetci mohli vyskúšať nohami, či rukami. Pri všetkom si spievali s harmonikou pána učiteľa Mirka.
Za odmenu teta Evka ukázala deťom ako gazdiné niekedy robili makové štrúdle. Pripravila cesto, poriadne ho vybúchala, prihriala, trošku rozvaľkala a ťahala ho, ťahala a ťahala, až kým nebolo väčšie ako štyri naše lavice. A ťahať ešte mohla i ďalej, len lavice boli krátke. Dievčatá si skúsili ako opatrne a hlavne s láskou treba narábať s cestom, ako a čím koláč posypať, zakrútiť a potrieť maslom. Vanilín a škorica rozvoniavala celou školou. Podľa slov našej milej návštevy z chlapcov budú dobrí gazdovia a z dievčat dobré gazdiné.
Na štrúdli i kapuste si deti pochutnali, poďakovali sa dospelým a teraz už len 3.A počúva ako kapustička v triede pufká. A keď vykysne, bude sa jesť nielen v škole, ale napríklad aj na našich vianočných trhoch. Kto chce ochutnať, je srdečne pozvaný.
Riaditeľské voľno
Riaditeľka ZŠ J. F. Rimavského, Hnúšťa týmto oznamuje, že v zmysle §150 ods. 5 Zákona č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) udeľuje na deň 7.12.2017 (štvrtok) z organizačných dôvodov riaditeľské voľno pre žiakov 1. až 9. ročníka.
Múdrosť v knihách ukrytá
V dnejšnej pretechnizovanej dobe plnej počítačov, internetu a mobilnej komunikácie je určite veľmi dôležité viesť deti od útleho veku k záujmu o knihy, čítanie a literatúru. Kým dieťa nevie čítať, kniha je pre neho skôr hračkou. No keď zvládne základy čítania, stane sa jeho pomocníkom pri učení. Aby však knihu žiak dokázal vhodne využiť, potrebuje dospelého človeka, ktorý sa mu stane prirodzeným sprievodcom. Žiaci II. C triedy získali takýchto sprievodcov svetom kníh v pracovníčkach Mestskej knižnice prof. Š. Pasiara v Hnúšti. Tentokrát sa učili pracovať s encyklopédiami, jednoducho a rýchlo sa v nich orientovať, používať obsah a register. Túto zručnosť budú určite potrebovať aj vo vyšších ročníkoch pri tvorbe rôznych projektov z prírodovedy alebo vlastivedy. Druhákom prostredie knižnice učarovalo. A tak sa stali jej čitateľmi a budú ju pravidelne navštevovať v rámci vyučovania aj vo voľnom čase.
Opäť sme pomáhali
Nie sme zlí. A 10.11. 2017 sme to opäť dokázali, keď sme spoločne podporili verejnú zbierku Hodina deťom. Šiesti členovia našich dvoch tímov zahodili svoj ostych, vyzbrojili sa obrovskou dávkou empatie ale i trpezlivosti a vyrazili do ulíc nášho mesta pomáhať dobrej veci. Ich snaha bola odmenená a spoločnými silami prispeli na účet Hodiny deťom sumou 176,29 €. Touto cestou ešte raz ďakujeme všetkým, ktorí prispeli do zbierky a dokázali tým, že dobrí ľudia spolu dokážu veľa.
Plavecký výcvik
Plavci aj neplavci z druhého stupňa sa v termíne 20.-24.11. 2017 zúčastnili plaveckého výcviku na plavárni v Rimavskej Sobote. Niektorí prišli s cieľom naučiť sa plávať, iní sa chceli v plávaní zdokonaliť, ale všetci boli plní radosti z pohybu a pobytu vo vode. Neplavci a plavci začiatočníci sa zoznamovali s vodou v menšom tréningovom bazéne pomocou rôznych techník a cvičení nad aj pod vodou. Plavci vírili hladinu v plaveckom bazéne a zdokonaľovali si plavecké štýly, prsia a kraul, individuálne, ale aj vzájomným súperením. Na začiatku a na konci kurzu sa každý z nich popasoval s 50 metrovou dĺžkou bazéna a od pána učiteľa sa dozvedel čas, za ktorý to zvládol. Týždeň prešiel ako voda a my sme sa plní nových zážitkov i skúseností rozlúčili s plaveckým výcvikom, ktorý nám budú pripomínať už iba mokré vysvedčenia rozdané na konci kurzu.
Záchranári v škole
Konečne nastal deň 22. november 2017 a všetci žiaci I. stupňa sa tešili na návštevu záchranárov z neziskovej organizácie FALCK. Našu školu navštívili preto, aby žiakom IV. A triedy odovzdali diplomy a ceny, ktoré vyhrali pre svoju školu v projekte Záchrana som ja. Výhrou bol zážitkový kurz prvej pomoci so sanitkou pre žiakov I. stupňa, kurz prvej pomoci pre všetkých pedagógov a automatický externý defibrilátor, ktorý bude umiestnený na našej škole. Deň začal slávnostným nástupom v telocvični spolu s maskotom Falckom, kde boli udelené diplomy a prenosný defibrilátor triednej učiteľke a žiakom IV. A triedy. Potom boli žiaci rozdelení na skupiny a postupne sa vystriedali na troch stanovištiach, kde si zážitkovým učením vyskúšali prácu s cvičným defibrilátorom, oživovanie, prvú pomoc pri dusení, záchvatoch a rôznych ďalších úrazoch a zraneniach. Zopakovali si čísla na tiesňové linky a ako správne volať na tieto čísla. Učili sa, ako predchádzať úrazom a poraneniam a ako sa bezpečne správať na ceste. Poslednou aktivitou bol výjazd sanitky k zranenému a prevezenie zraneného do nemocnice. Žiakom záchranári umožnili aj prehliadku sanitky. Ďakujeme pracovníkom neziskovej organizácie FALCK za ich profesionálny prístup a zaujímavo pripravené aktivity pre našich žiakov aj pedagógov.
Jeseň pani bohatá
Jeseň ponúka vo svojej neskutočnej kráse rôzne druhy prírodnín. Žiaci IV. A triedy využili túto ponuku. Na jesennej vychádzke nazbierali množstvo suchých plodov, tráv, samorastov, šípiek, machu a veľa ďalších rôznych prírodnín. Veľa materiálu si ešte doniesli žiaci z domu a vrhli sme sa na to. Na tvorivých dielňach sme vyrábali jesenné ikebany. Všetky sa podarili. Urobili sme z nich krásnu výstavku, ktorú si mohli pozrieť ostatní žiaci, učitelia aj rodičia.
Druháci u pána primátora
V rámci Týždňa vzdelávania sme pre žiakov druhého ročníka zorganizovali besedu s pánom primátorom Mgr. Michalom Bagačkom. Prijal nás v obradnej sieni Mestského úradu v Hnúšti. Žiakom porozprával, aké povinnosti vyplývajú z jeho funkcie, aké problémy v meste rieši. Ukázal nám symboly Hnúšte - vlajku a erb. Žiaci si mohli pozrieť pamätnú knihu, v ktorej sú zapísané uvítania detí do života. Niektorí z nich si tam dokonca našli svoje meno. Potom nás pozval do svojej pracovne. Žiakom sa tam veľmi páčilo. Potešili sa aj z darčeka - magnetky s obrázkom Hnúšte, ktorú pán primátor každému venoval. Ďakujeme mu za ochotu a čas, ktorý strávil s našimi druhákmi.
Jesenná vychádzka
10.11. v piatok sme my prváci boli na jesennej vychádzke. Pozvali sme aj našich kamarátov a pani učiteľky z MŠ Nábrežie Rimavy. Zbierali sme cestou jesenné plody, listy, kamienky. Spoločne sme z nazbieraného materiálu vytvorili jesenný strom. Tešíme sa na ďalšie stretnutie so škôlkou,na našich malých kamarátov a pani učiteľky.
Vesmír a jeho záhady
Utorok, 7. novembra bol pre žiakov III. A a III. B výnimočný. Pred školou ráno čakal autobus, ktorý odviezol tretiačikov na miesto plné nepreskúmaných tajomstiev – do Hvezdárne v Rimavskej Sobote. Predzvesťou nevšedného dňa bola aj obloha. Slnko spoločne s Mesiacom kráčali po nej ruka v ruke ako nerozluční kamaráti. Bránu hvezdárne a tzv. astrozáhradu strážil roztomilý psík. Pani, ktorá tam pracuje, si pripravila pre žiakov zábavné a hlavne poučné vyučovanie. Názorné ukážky a videá o fungovaní vesmíru, štartovaní rakiet, o živote kozmonautov. Výstava meteoritov a veselé kúzlenie so svetlom hneď všetkých vtiahli do sveta astronómie. Najviac všetkých potešilo pozorovanie Slnka v kupole s obrovským ďalekohľadom a hry v astrozáhrade. Zakúpené krásne plagáty, pexesá a pohľadnice pripomenú všetkým zúčastneným tento výnimočný deň.
Jesenná škola v prírode
Tretí októbrový týždeň zamierili žiaci našej školy do Bojníc, stráviť pekné chvíle jesennej školy v prírode. Počasie mali objednané ešte z leta. Celá škola v prírode sa niesla v duchu relaxu, pohybu a vzdelávania sa v prírode. Deti navštívili Bojnický zámok a potešila ich hlavne návšteva miestnej ZOO. Krásna jesenná príroda im dopriala každý deň vychádzky po lese a parkoch v okolí Bojníc.
Tešíme sa o rok zas.
Hurá vyhrali sme !
Žiaci IV. A triedy spolu s triednou učiteľkou Mgr. J. Striežovskou sme sa zapojili v októbri do projektu prvej pomoci Záchrana som ja, ktorý podporila FALC nezisková organizácia a Nadácia Allianz. Cieľom projektu bolo vrátiť tému prvej pomoci do základných škôl - vzdelávať žiakov v oblasti prvej pomoci, záchrany života a prevencie pred úrazmi. Písali sme príbehy a kreslili ilustrácie súvisiace s danou témou. Vďaka nášmu úsiliu prebehne zdarma v našej škole zážitkový kurz prvej pomoci so záchranármi a sanitkou pre celý prvý stupeň, akreditovaný kurz prvej pomoci pre pedagogický zbor a na našej škole bude umiestnený automatický externý defibrilátor. Veľmi sa tešíme.
Leť, môj šarkan!
Posledný októbrový školský deň sa niesol v 3. A v znamení oddychu a zábavy. Predzvesťou, že dnes v škole bude veselo, boli plné ruky šarkanov. Bolo ich neúrekom! Mohli ste si vybrať z rôznych veľkostí, farieb a tvarov. Počasie tretiačikom veľmi neprialo. Slniečko sa skrylo za sivé mraky a zdalo sa, že bude aj pršať. Novým pestrofarebným kamarátom sa prv lietať v takom počasí nechcelo. Deti sa však nevzdávali a svojou zručnosťou a rýchlosťou svoje šarkany vyhnali tak vysoko, že ich bolo vidieť aj z ďaleka. A potom, to už bola veru riadna zábava! Najvyššie dostali svoje šarkany chlapci - Matúško a Simonko, ale aj dievčatá Sofinka so Zojkou im konkurovali. Všetky deti sa poriadne vyšantili a vybehali. Dobrý pocit, červené líčka a úsmev na tvári sprevádzal všetkých cestou späť. V triede si pochutnali na sladkostiach od starých rodičov a popriali si pekné prázdniny.
Šarkaniáda v ŠKD
Dňa 26. 10. sa deti v Školskom klube detí tešili obľúbenej jesennej aktivite - Šarkaniáde. Všetky štyri oddelenia sa vybrali na futbalový štadión púšťať šarkany. Niektoré deti si šarkany vlastnoručne vyrobili v ŠKD a iné deti si priniesli šarkany z domu. Počasie nám vyšlo, vietor nám pofukoval a deti behali po celom ihrisku, aby im šarkany vyleteli čo najvyššie.
Medzinárodný deň školských knižníc
bol vyhlásený Dr. Blanche Woollsovou, prezidentkou IASL (International Asociacion of School Librarienship) v r. 1999.
Pripomína sa každý štvrtý októbrový pondelok. Tento rok sme si ho pripomenuli 23. 10. a témou bola významná osobnosť slovenských dejín, spoluzakladateľ Československej republiky – M.R. Štefánik.Žiaci druhého stupňa si o ňom mali pripraviť prezentácie. Najlepšiu prezentáciu, ktorú urobil Miško Sihelský si potom do divadelnej podoby upravili spolu s Marcelkom Petrokom a odprezentovali to deťom z ŠkD v našej školskej knižnici. Detičky sa tak hravou formou dozvedeli o tejto významnej slovenskej osobnosti. V tvorivej dielni, ktorá bola následne pripravená si každé dieťa poskladalo papierové lietadielko, na ktoré napísali alebo nakreslili krásne odkazy pre všetkých ľudí na svete. Lietadielka sme si symbolicky hodili na chodbe našej školy, aby sa k ľudom ich krásne odkazy dostali. Ak ste zvedaví, čo ľuďom popriali, príďte sa pozrieť do našej školskej knižnice, kde lietadielka stále poletujú.
Aj žiaci prvého stupňa si pripomenuli tento významný deň a 24.10. si po ročníkoch pripravili zaujímavé akcie. Prváčikom prečítali pani učiteľky rozprávky a deti modelovali hlavné postavy. Druháci usporiadali čitateľský maratón, spoločne čítali z knihy Danka a Janka a Rozprávky o psíčkovi a mačičke. Každý žiak následne nakreslil krásnu ilustráciu. Tretiaci a štvrtáci čítali zo svojich obľúbených kníh a spoločne vyrábali plagát a záložky. Každá trieda sa pýšila svojou vlastnou výstavkou obľúbených kníh, ktoré si deti priniesli do školy . Počas celého týždňa si mohli deti cez prestávky z týchto vystavených kníh čítať a oboznamovať sa s novými , zaujímavými titulmi.
Záložka do knihy spája školy
Naša škola sa zapojila do medzinárodného projektu Záložka do knihy spája školy:Tajuplný svet knižných príbehov, ktorý každoročne vyhlasuje Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Knihovna Jiřího Mahena v Brne.
Tento projekt je súčasťou aktivít Národnej stratégie zvyšovania úrovne a kontinuálneho rozvíjania čitateľskej gramotnosti, ktorej garantom je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.
Našou družobnou školou sa stala ZŠ Dolný Pial. Pre ich žiakov sme vyrobili nádherné záložky do knihy, z ktorých sme vybrali až 60 kusov. Do balíčka sme pribalili bulletin o našej škole, náš školský časopis a v spolupráci s MsKS aj propagačné materiály o našom meste.
Aj my sa už veľmi tešíme na záložky, ktoré k nám prídu z Dolného Pialu.
Spojenie s históriou
Október je mesiac, ktorý je jedným z troch posledných v mesiaci. Možno už trochu chladný, avšak spolu s mesiacom máj, skrýva v sebe najväčšie čaro ročného obdobia. Hýri pestrými farbami a padajúcim farebným lístím.
Október je zároveň mesiacom úcty k starším ľuďom.
Aj žiaci druhého stupňa chceli urobiť starým rodičom radosť, uctiť si ich skúsenosti a ich starostlivé ruky stvrdnuté prácou. 16.10. si pripravili popoludnie, kde sa mala spájať prítomnosť s históriou, mladí so seniormi. Symbolicky sme vyzdobili našu knižnicu do jesenného šatu a v duchu starej tradície sme hostí privítali chlebom a soľou. Vzduch rozvoniaval domácimi koláčikmi a kávičkou. Srdiečko zahriala nejedna básnička a pesnička. Po kultúrnom vystúpení sme sa všetci presunuli do kuchynky, kde si starí rodičia spolu so svojimi vnúčatami vlastnoručne pripravovali čerstvý kravský syr. Aj tu na všetkých čakalo malé prekvapenie – ochutnávka čerstvého aj údeného syra. Na záver bola pripravená ešte jedna aktivita, ktorá spojila dve generácie. Spoločnými silami starké a vnúčatá vyrábali srdiečka technikou pedingu z papiera. A aby na toto popoludnie nezabudli, žiaci si pre seniorov pripravili aj krásne pozdravy, ktoré venovali svojim starým rodičom.
Zima sa nám nezadržateľne blíži, ale ešte dlho nás bude hriať spomienka na toto skvelé popoludnie.
Daruj jablko, daruješ zdravie
Takto vyzvali členovia parlamentu svojich spolužiakov z druhého stupňa. 16.10. v rámci Svetového dňa zdravej výživy si žiaci namiesto sladkostí priniesli na desiatu, jablká a iné ovocie, o ktoré sa podelili aj s kamarátmi.
V niektorých triedach sa kde tu objavilo jedno jabĺčko, inde sa stoly prehýbali pod náporom ovocia, ale výzvu prijali vo všetkých triedach. Najmenej chutí ovocie žiakom 9.B, kde sme napočítali iba tri kúsky, päť sa objavilo v 6.A a v 8.A, osem v 6.B a 7.B. Na jedenástich kúskoch ovocia si pochutnali v 5.B a dvanástimi prekvapili naši deviataci, konkrétne 9.A. Krásnych 21 kúskov ovocia si priniesli žiaci 5.A, o jeden ich predbehli ich spolužiaci zo 7.A. Rekordérmi sa tento rok stali žiaci z 8.B, v tejto triede, ktorí si priniesli sedemdesiatjeden kusov rôzneho ovocia a za odmenu ich čaká prekvapenie.
Žiacky parlament ďakuje všetkým, ktorí sa zapojili a priniesli si do školy ovocie. Sme radi, že zdravá výživa pre nás nie je len prázdnym pojmom.
Jesenný viacboj všestrannosti
Dňa 18. 10. sa žiaci 1. stupňa našej školy zúčastnili jesenného viacboja všestrannosti v Rimavskej Sobote. Akcie sa zúčastnili žiaci Sofia Grlačková, Rebeca Rapčanová, Matúš Hruška, Viktória Roháčová, Anna Nela Šemetková, Matúš Beracko, Kristián Čonka a Šimon Paššák. Súťažili v nasledovných disciplínach: člnkový beh, skok z miesta, hod loptou, šplh. Všetkých našim zúčastneným žiakom patrí pochvala za odvedené výkony. Najúspešnejší z našich žiakov však bol Matúš Hruška, ktorý v silnej konkurencii obsadil krásne druhé miesto.
Fotogaléria
zatiaľ žiadne údaje