Dňa 1.6.2018 sa už devätnástykrát pre súťažiacich vo vlastnej tvorbe otvorila pomyselná brána regionálnej súťaže Hrebendova kapsa, ktorej vyhlasovateľom je Mesto Hnúšťa, MsKS - Knižnica prof. Štefana Pasiara a Základná umelecká škola v Hnúšti. Do tejto súťaže sa pravidelne zapája aj naša škola. Tento rok ju reprezentovali pätnásti nádejní autori, ktorí do súťaže poslali svoje práce v kategórii poézia aj próza. Po slávnostnom príhovore a po prezentácii stvárnenia prác predchádzajúceho ročníka hudobnou aj výtvarnou formou sa už slova ujala spisovateľka PhDr. Marta Hlušíková, ktorá práce hodnotila. Jej príhovor k autorom prác bol zároveň aj otvorením súťaže, z ktorej sme si odniesli až päť cien. V prvej kategórii sa v poézii umiestnila na 3. mieste R. Rapčanová, na 2. mieste N. Antalová a 1. miesto získal D. Daniš. V próze sa v tejto kategórii podarilo obsadiť 3. miesto Z. Parobekovej a 2. miesto patrilo M. Lengovi. Všetkým oceneným autorom blahoželáme a želáme im ďalšie úspechy v literárnych súťažiach.
Hrebendova kapsa
Deň detí v ŠKD
V piatok 1. júna oslávili deti svoj sviatok aj v našom školskom klube detí. V tento krásny horúci deň deti súťažili na siedmich stanovištiach. Mohli si zastrieľať z luku na terč. Zasúťažili si, ako poskytnúť prvú pomoc. Rozpoznávali jarné kvety, v rozprávkovom domčeku hádali názvy rozprávok. Potom prenášali vodu pomocou lyžičiek. Súťažli s pingpongovou raketkou. Skákali vo vreciach a triafali loptičkami na cieľ. Deti si na svoje vopred pripravené kartičky zbierali pridelené body - nálepky. Po splnení všetkých úloh si za odmenu mohli dať na tvár namaľovať obrázok podľa vlastného výberu. Za svoju šikovnosť dostali aj malú sladkú odmenu.
Olympiáda ľudských práv
Naša škola každoročne organizuje školské kolo olympiády ľudských práv. Tento školský rok sa jej zúčastnili ôsmi žiaci ôsmeho ročníka, ktorí sa na súťaž poctivo pripravovali. Súťaž slávnostne otvorila Mgr. Ľubica Nirházová, ktorá predniesla krátky príhovor a po organizačných pokynoch sa súťaž začala. Súťažiaci v pripravenom teste zodpovedali na otázky, týkajúce sa ľudských práv. Po ukončení samostatnej práce na testovacích hárkoch členky poroty Mgr. Ľubica Nirházová a PaedDr. Iveta Zemanovičová opravili testy a súťaž vyhodnotili. Na prvom mieste sa umiestnila A. Belicová VIII.A, druhú priečku obsadila V. Šantová VIII.A a o tretie miesto sa podelili R. Spodniak VIII.B a L. Javorová VIII.B.
Všetci súťažiaci dostali sladkú odmenu a výhercovia si odniesli aj vecnú odmenu. Výhercom srdečne blahoželáme.
Deň štúrovskej poézie
Dňa 24. mája 2018 sa vo Vyšnom Skálniku opäť otvorili dvere kultúrneho domu pre milovníkov štúrovskej poézie, ktorí súťažili v prednese poézie štúrovskej generácie. XVII. ročník okresnej súťaže začal príhovorom starostu obce Vyšný Skálnik. Všetci prítomní sa zúčastnili kladenia vencov k buste Jána Bottu. Nasledoval kultúrny program, ktorý bol ocenený potleskom. Po otvorení sa mohla súťaž začať. Naša škola mala v tejto súťaži dve ohnivká. V prvej kategórii nás reprezentovala Terézia Sroková a v druhej kategórii Lea Javorová. Svojím precíteným prednesom zaujala porotu a poslucháčov Lea Javorová, ktorá zaslúžene obsadila 3. miesto. K umiestneniu jej srdečne blahoželáme a želáme úspechy v ďalších súťažiach.
Rimavskosobotská vetvička
Rimavskosobotská vetvička
30. júna sa konala všetkým školám známa a obľúbená akcia: Rimavskosobotská vetvička, ktorú pripravujú Lesy Slovenskej republiky, š.p.OZ Rimavská Sobota. Tejto akcie sme sa zúčastnili aj my, piataci. Na jednotlivých stanovištiach nás čakalo spoznávanie lesných drevín, rastlín, lesných zvierat, vtákov a hmyzu. Vychutnali sme si krásy prírody na Teplom vrchu, prehĺbili poznatky o lese a prírode. Spoznávali sme poľovníctvo, poľovnícku kynológiu či lovecké zbrane. Každé zo stanovíšť vystihovalo časť prírody. Zmerali sme si sily a vedomosti, za ktoré nás čakala zaujímavá odmenena.
Organizátori podujatia - Lesy Slovenskej republiky, š.p.,OZ Rimavská Sobota - ďakujeme za perfektne pripravenú akciu, zaujímavé informácie a nezabudnuteľný zážitok.
Projekt Labák alebo Stíhači v akcii
Čo je nové v 2. A triede? Päťčlenné družstvo z tejto triedy v zložení Urban Černák, Kayla Zboinská, Laura Gӧndӧrová, Saška Kasáčová a Timur Folko sa zúčastnilo fyzikálneho projektu pod názvom Labák. Žiaci nazvali svoju pracovnú skupinu ako „Stíhači“. Projekt sa realizoval v štyroch súťažných kolách – Pozemná doprava, Vodná doprava, Vzdušná doprava, Doprava vo vesmíre. Každé súťažné kolo obsahovalo tri súťažné okruhy.
V prvom kole si v prvej úlohe vytvorili svoje vlastné logo – stíhačku z plastelíny. Toto logo muselo sprevádzať každú súťažnú otázku. V druhej úlohe vytvorili vláčik z roliek z toaletného papiera. Potom vyrobili nákladné auto zo špajdlí, paličiek do úst a plastových vrchnákov. Testovali nosnosť tohto auta. Nosnosť bola 11 kg. V tretej úlohe prvého kola vytvorili žiaci nástenku z obrázkov živočíchov, ktoré si vytlačili z manuálu úlohy. Roztriedili živočíchy na stavovce a bezstavovce. Ku každému zvieratku napísali jeho názov a nakreslili stopu, akú môže za sebou zanechať.
V druhom kole, ktoré sa týkalo vodnej dopravy, si žiaci v prvej úlohe vytvorili loď z polystyrénu, plastového pohára a slamky. Potom zaznamenali pokus, kde naliali vodu do vaničky, na hladinu položili loďku a naliali do nej vodu. Vytekajúca voda poháňala loďku vpred. Potom si vytvorili nákladnú plošinu, položili je na hladinu vody a skúmali nosnosť. V druhej úlohe nazvanej Difúzia v praxi rozpúšťali potravinárske farbivo vo vode za rôznych podmienok. V druhej časti úlohy si do plastových pohárov namiešali rôzne farby. Prepojili poháre papierovými prúžkami a pozorovali, ako sa farby premiestňovali z pohára do pohára a miešali sa. V tretej úlohe si žiaci vytvorili nástenku z obrázkov doporučených živočíchov. Roztriedili ich na ryby, obojživelníky, plazy, vtáky a cicavce. Následne dokreslili ku každej kategórie po jednom zástupcovi spolu s jeho prirodzeným prostredím.
V treťom kole týkajúcom sa vzdušnej dopravy žiaci v prvej úlohe pod názvom Vzdušní stíhači nakreslili dopravný prostriedok, ktorým by sa chceli pohybovať. Nakreslili lietajúci balón. V druhej časti úlohy si zostrojili vlastné lietadlá z troch rôznych druhov papiera. Potom si lietadielka hádzali, merali vzdialenosť, kam doleteli a výsledky si zaznamenávali. Potom museli zdôvodniť, čo ovplyvňovalo dĺžku doletu. V druhej úlohe Bźźź ... pozorovali pomocou lupy muchu a vypreparovaného motýľa. Potom nakreslili ich zväčšené časti. V tretej úlohe si vytvorili nástenku zo živočíchov, ktoré sa pohybujú vo vzduchu a roztriedili ich na stavovce a bezstavovce.
V štvrtom kole pod názvom Doprava vo vesmíre vytvorili v prvej úlohe kozmonauta(predstavu seba samého). V druhej úlohe Zdroj energie urobili pokus s batériami a žiarovkami. Skúšali, kedy svieti žiarovka. Ako vodič použili alobal. V tretej úlohe si deti zostrojili vlastnú raketu, vyzdobili si ju. Potom ju spojili s plastovou fľašou pomocou hadice a otvory utesnili. Ako odpaľovaciu rampu použili novodurovú rúrku. Skokom zo stoličky na plastovú fľašu „odpaľovali“ raketu. Merali vzdialenosť doletu a zaznamenávali svoje merania.
Všetky riešenia súťažných kôl boli zdokumentované pomocou fotografií a videí. Netrpezlivo čakáme na vyhodnotenie.
Krása Stratenskej doliny
Vo štvrtok, 24. mája sa tretiaci a niektorí štvrtáci vybrali na celodenný výlet do Stratenskej doliny. Rozhodli sa navštíviť Dobšinskú ľadovú jaskyňu a vodnú nádrž Palcmanská Maša. Krása okolia vymodelovaného riekou Hnilec a nepoškvrnená príroda Národného parku Slovenský raj všetkých očarila. Bystrý potôčik a upravený lesný chodník žiakov nasmerovali ku jaskyni. Vchod do nej dávno pomenovali aj „Studená diera“. Pri vstupe do týchto ľadových útrob to každý pocítil na vlastnej koži. V najteplejšej časti jaskyne vo Veľkej sieni teplota dosahovala len 0,5 °C. Žiaci sa dozvedeli, že tento chránený ľadový prírodný výtvor je jeden z najvzácnejších a najpozoruhodnejších prírodných javov u nás. Prehliadka z podzemného sveta bola pre všetkých veľmi zaujímavá a plná nových informácií.
Výlet však návštevou jaskyne zďaleka neskončil. Na neďalekej Palcmanskej Maši žiakov čakal ďalší adrenalínový kúsok. Jazda na motorových člnoch na vodnej nádrži. Páni z lodenice všetkých obliekli do záchranných viest a posadili do člna. Čochvíľa prvotné obavy vystriedali radosť, nadšenie a dokonca i spev.
Unavení, zároveň nabití energiou sa v zdraví vrátili podvečer domov. Mnohým tento deň okrem pestrých spomienok pripomína aj malá magnetka alebo pohľadnica.
Letný viacboj všestrannosti
Dňa 23. mája 2018 s konali letné majstrovstvá okresu vo viacboji všestrannosti v Rimavskej Sobote. Z našej školy sa majstrovstiev zúčastnilo 19 žiakov z 1. stupňa. Súťažili v disciplínach – šprint, vytrvalostný beh, skok do diaľky, hod loptou a šplh. Všetci žiaci sa s radosťou pustili do súťaženia so svojimi súpermi z ostatných škôl v okrese. Najlepšie umiestnenie dosiahol žiak lll. B triedy Matúš Hruška, ktorý sa v týchto náročných pretekoch umiestnil na treťom mieste a získal striebornú medailu a diplom. Gratulujeme.
Škola v prírode Veľká Lomnica
Do galérie Škola v prírode Veľká Lomnica boli pridané fotografie.
48V druhom turnuse v Škole v prírode vo Veľkej Lomnici sme navštívili: WILD PARK, AQUALAND v POPRADE, MÚZEUM TANAPu, BOTANICKÚ ZÁHRADU TANAPu a najkrajší zážitok - CHODNÍK KORUNAMI STROMOV. Bolo nám super.
Vyhodnotenie súťaže Matematický klokan
Súťaž Matematický klokan patrí medzi najväčšie medzinárodné matematické súťaže. Na Slovensku sa do nej zapojilo počas uplynulých 20 rokov viac ako milión žiakov. Sme veľmi radi, že súčasťou tohto veľkého počtu, sú aj žiaci našej školy. V školskom roku 2017/2018 sa rozhodlo riešiť Klokanka 29 detí z I. stupňa, od prvého až po štvrtý ročník. Svedčí to o tom, že matematika u nás skutočne patrí medzi najobľúbenejšie predmety. Z prvákov sa najviac darilo Jankovi Ovčiarikovi z I. A triedy, ktorý sa stal úspešným riešiteľom a získal aj vecnú odmenu. Ďalšou úspešnou riešiteľkou bola Zhangfan Huang z II. B, ktorá získala titul školského šampióna. Medzi šikovných počtárov patrili Matej Piater z II. C triedy, Zoja Vargicová z III. A, Matúš Hruška z III. B. Všetkým úspešným riešiteľom srdečne blahoželáme. Všetci zapojení žiaci získali účastnícky diplom. Veríme, že sa do ďalšieho ročníka súťaže Matematický klokan zapojí ešte viac malých, zdatných matematikov.
Škola v prírode 2.turnus
Do galérie Škola v prírode 2. turnus boli pridané fotografie.
49V druhom turnuse v Škole v prírode vo Veľkej Lomnici sme navštívili WILD PARK vo V. Lomnici, Múzeum TANAPu a Botanickú záhradu TANAPu v T. Lomnici, AQUALAND v Poprade a najkrajší výhľad z CHODNÍKA KORUNAMI STROMOV v Bachledovej doline. Bolo nám super. V posledná večer sme mali vyhodnotenie ŠvP a párty, na ktorej sa tancovala a spievalo. Boli sme perfektná partia prvákov, tretiakov a troch štvrtákov. Supeeeeer! Žiaci ZŠ J.F.R. Hnúšťa
Stretnutie s poéziou
V jedno pekné slnečné popoludnie k nám do školskej knižnice opäť zavítali družinári, ktorých sme spolu s pani vychovávateľkou D. Kucharíkovou pozvali na Stretnutie s poéziou. Toto starostlivo pripravované podujatie malo zámer priblížiť mladším spolužiakom poéziu slovenských básnikov prostredníctvom ukážok z ich diel, ktoré prednášali naši ôsmaci. K. Oláhovej sa podarilo upútať pozornosť poslucháčov precíteným prednesom básne z pera našej rodáčky E. Kováčovej. Veselými básničkami O. Nagaja zaujali R. Spodniak, V. Šantová a M. Cabanová. Družinári ukázali svoju tvorivosť a v skupinách utvorili krátke básničky doplnené vlastnou ilustráciou, ktoré sme vystavili na nástenke v školskej knižnici. Za aktívnu účasť na vydarenom podujatí dostali od nás sladkú odmenu. V srdiečkach sme si všetci odnášali nezabudnuteľné dojmy a tešili sme sa na naše ďalšie stretnutie.
S Erasmom v Poľsku
Naša základná škola sa úspešne zapojila do medzinárodného projektu Erasmus pod názvom Under the same sky (Pod jedným nebom). V rámci jednej z jeho aktivít zažili žiaci zapojení do projektu úžasný týždeň v poľskom meste Gorzyce. Stretli sa tu so žiakmi a učiteľmi zo všetkých partnerských škôl z Turecka, Macedónska, Rumunska a Poľska. Poľskí partneri pripravili pre účastníkov bohatý a veľmi zaujímavý program. Úvodné stretnutie bolo zamerané na oboznámenie sa s históriou Poľska a jeho školským systémom. Potom boli žiaci rozdelení do skupín a spoločne pracovali na rôznych úlohách vytvárajúcich mnoho príležitostí na vzájomné spoznanie sa, komunikáciu a spoluprácu. Napríklad, stavali veže z novinového papiera, vyrábali fotorámiky, súťažili v športových disciplínach, tvorili umelecké fotografie či piekli tradičné poľské koláčiky.
Poľsko je veľká a nádherná krajina bohatá na kultúrne a historické pamiatky či prírodné skvosty. Všetkých účastníkov o tom presvedčili viaceré exkurzie, ktorých sa zúčastnili. Navštívili zámok Baranow, múzeum vianočných ozdôb či malú rodinnú farmu. Každý, kto túžil po originálnom zážitku, ho určite získal pri návšteve soľnej bane vo Wieliczke. Starobylé, kráľovské mesto Krakov si zahraniční partneri pozreli z paluby lode, ktorá sa plavila po rieke Visla. Nádherné pamätihodnosti v centre mesta zavŕšili dokonalosť zážitkov z návštevy nášho severného suseda. Žiaci a učitelia z poľskej partnerskej školy boli počas celého pobytu veľmi príjemní a pozorní hostitelia. Srdečná vďaka patrí všetkým, ktorí sa na príprave a realizácii tejto zahraničnej výmeny žiakov a učiteľov podieľali, najmä však koordinátorke projektu Renate Stadnik-Komórkiewicz, ktorá je veľmi zdatnou organizátorkou s mnohými skúsenosťami z podobných medzinárodných projektov. Pre zúčastnených zahraničných partnerov to bola skvelá príležitosť získať jedinečné skúsenosti, vyskúšať si svoje schopnosti, jazykové zručnosti a použiť získané vedomosti v reálnom živote, poznať nových priateľov a naučiť sa niečo o iných krajinách a kultúrach. Žiaci boli ubytovaní v rodinách svojich poľských kamarátov, ktorí sa im venovali, pracovali s nimi v skupine, pomáhali im a trávili s nimi voľný čas. Všetci sa v ich rodinách stretli s nesmiernou pohostinnosťou, srdečnosťou a starostlivosťou. Drahí poľskí priatelia, ešte raz „dziękuję bardzo”.
Ako druháci plstili
Žiaci 2. A triedy zažili netradičnú hodinu výtvarnej výchovy. Navštívili Základnú umeleckú školu - domček s výtvarným odborom. Privítali nás Mirko Bračo a Anička Černáková. Prichystali si pre nás techniku plstenia. Rozdali nám farebnú ovčiu vlnu, bublinkovú fóliu, mydlovú vodu a hurá do práce! Druhákov plstenie veľmi bavilo a podarili sa im rôzne farebné kúsky, ktoré sme nechali schnúť. O ďalší týždeň Anička prišla do našej triedy a doniesla so sebou rôznofarebné koráliky, ktoré žiaci prišívali na plstené výrobky. Na opačnú stranu sme ešte prilpili zapínaciu sponu a krásna brošňa bola hotová. Mirko, Anička, ďakujeme za nevšednú a netradičnú výtvarku vo výtvarke!
No na najhlavnejšie sme zabudli. Šikovní druháci vlastne vyrobili darček pre svoje mamičky. Takže krásny Deň matiek!
Slávik Slovenska 2018 - okresné kolo
Víťazi školského kola speváckej súťaže Slávik Slovenska 2018 sa zúčastnili okresného kola tejto súťaže v Rimavskej Sobote. Podaril sa nám pekný úspech, žiačka 9. ročníka Ivonn Balciarová sa vo svojej kategórii umiestnila na peknom druhom mieste. Srdečne blahoželáme!
Olympiáda ľudských práv
Do galérie Olympiáda ľudských práv boli pridané fotografie.
Deň štúrovskej poézie
Do galérie Deň štúrovskej poézie boli pridané fotografie.
Úžasný úspech
Tento školský rok bol pre našu školu bohatý na veľa úspechov v rôznych súťažiach, ale aj na pútavé akcie v rámci zaujímavých projektov.
V týchto dňoch nás potešila správa, že nielen naši žiaci, ale aj naši zamestnanci nás úspešne reprezentujú a dávajú o nás vedieť aj mimo Hnúšte.
Tentoraz prišla s úspechom naša hospodárka Evka Bábelová. Už štyridsať rokov je členkou Slovenského kolkárskeho zväzu, do ktorého nastúpila v roku 1978. Ako hráčka zažila veľa úspechov, tešila sa z víťazstiev svojho tímu aj na medzinárodných súťažiach.
V sobotu však získala úžasné ocenenie. Vďaka svojim športovým schopnostiam vybojovala prvé miesto v súťaži senioriek U-59 a stala sa Majsterkou SR 2018 na 120 hodov združených.
Za toto krásne umiestnenie sme na našu Evku veľmi hrdí. Zároveň sme jej vďační za skvelú reprezentáciu našej školy a nášho mesta. V neposlednom rade jej želáme veľmi veľa športových úspechov.
A ešte raz ĎAKUJEME.
Oznam
Riaditeľka ZŠ J.F.Rimavského , Hnúšťa týmto oznamuje, že v zmysle §150 ods.5 Zákona č.245/2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) udeľuje na deň 7.5.2018 (pondelok) z dôvodu rekonštrukcie školských dielní riaditeľské voľno pre žiakov 1. a 9. ročníka.
Slávik Slovenska - školské kolo
V pondelok popoludní sa našou školou rozliehal spev slávikov. Boli to žiaci našej školy, ktorí sa zapojili do speváckej súťaže ľudovej piesne Slávik Slovenska. V školskom kole súťažilo spolu 12 žiakov. Súťažilo sa v troch súťažných kategóriách. Prvá vybraná pieseň bola povinná zo spevníčka Slávik Slovenska 2018. Druhú pieseň si súťažiaci mohli vybrať ľubovoľnú. Naši žiaci boli naozaj šikovní a zaslúžia si pochvalu. V prvej kategórii(1. - 3. ročník) sa na 1. mieste umiestnila Bibiana Balciarová, ako druhý skončil Timo Turčan a tretia bola Viktória Roháčová. V druhej kategórii(4. -6. ročník) sa na 1. mieste umiestnila Jana Horváthová, na 2. mieste bola Vanesa Lubajová a ako tretia skončila Viktória Zboinská. Tretiu kategóriu(7. - 9. ročník) vyhrala Ivonn Balciarová. Súťažiaci, ktorí sa umiestnili na 1. mieste, postupujú na okresné kolo V Rimavskej Sobote. Držíme im palce!
Fotogaléria
zatiaľ žiadne údaje