Pero zaznamenávajúce najdôležitejšie míľniky v histórii, fungovaní a napredovaní Základnej školy na Nábreží Rimavy v Hnúšti do dnešných dní popísalo už mnoho stránok školskej kroniky. Svoju stopu začalo písať jej otvorením v roku 1962, následne vybudovaním ďalšej budovy – dnešného I. stupňa v roku 1988. Ďalej pokračovalo získaním právnej subjektivity v roku 2002 či získaním čestného názvu Základná škola Janka Francisciho Rimavského v roku 2012 pri príležitosti 50. výročia jej vzniku. Dnes však osušme toto staré, atramentové pero, zanechávajúce hoci vzácnu, no staršiu stopu o jej minulej existencii. Otvorme peračník roku 2017, vyberme moderné písacie pomôcky a poďme písať o súčasnosti tejto, počtom žiakov, najväčšej základnej školy v Hnúšti.
História, tradícia a dobré meno sú dôležitými piliermi každej inštitúcie. Moderná škola však v dnešnej dobe potrebuje niečo viac. Odborné učebne, počítačovú a internetovú podporu, efektívne zariadenie interiérov aj exteriérov, energeticky nenáročné budovy, ale najmä výkonný manažment, flexibilných učiteľov, podporu zriaďovateľa, členov Rady školy, rodičov, miestnych podnikateľských subjektov a všetkých ostatných priateľov školy.
Z pomyselného peračníka zo školskej lavice roku 2017 vyberme najprv farebné pastelky. Často ich používajú najmä naši najmladší žiaci na I. stupni. V školskom roku 2016/2017 by ňou chceli napísať veľké „ďakujem“ pani riaditeľke školy, PaedDr. Barbore Földiovej. Vďaka jej úsiliu sa môžu tešiť z nových bezkriedových bielych tabúľ, ktoré nahradili prašné, kriedové tabule. V triedach sa vymenili umývadlá, socialistické obkladačky a staré kvapkajúce kohútiky sa zmenili na moderné, pákové batérie. Pribudli dve interaktívne tabule, nové CD prehrávače, bolo zakúpené vybavenie novými školskými lavicami a stoličkami v dvoch triedach. Žiaci sa tešia aj na vyučovanie vo vynovenej počítačovej učebni. Má nové nátery a podlahu, nový nábytok - stolíky na počítače, lavice a stoličky. Takmer kompletne bol vymenený starý školský nábytok v triedach, pribudli oddychové zóny na chodbách a nové dvere na triedach. Úplnou rekonštrukciou prešli aj dve WC. Všetci žiaci I. stupňa, ktorí sa stravujú v školskej jedálni, majú radosť najmä z nového chodníka, ktorý ich bez kaluží a blata zavedie až k jedálni. Stravníci si tiež pochvaľujú vydláždený priestor pred jedálňou a nové zariadenie jedálne – stoly, stoličky a protišmykovú podlahu. Na modernizáciu čaká aj školská kuchyňa. Je naplánovaná na letné prázdniny.
Novým chodníkom od jedálne pokračujeme ďalej do budovy II. stupňa. Vďaka úspešnému projektu sa po mnohých rokoch opäť sprístupnila a zrekonštruovala žiacka šatňa. Všetci nadšenci cvičenia sa tešia, že bola opravená vydutá podlaha v telocvični. Školský parlament a redakčná rada školského časopisu získali novú konferenčnú miestnosť, ktorá slúži aj na organizovanie súťaží, zasadaní, porád či iných rôznych stretnutí. Taktiež bol v triedach vymenený nábytok, tabule, počítače, dvere a umývadlá. V jazykovej učebni je nová interaktívna tabuľa. Vo vestibuloch pribudli lavičky. V kuchynke môžu žiaci používať novú kuchynskú linku a umývačku riadu.
Ďalší písací nástroj, ktorým možno vyjadrovať svoje myšlienky, nenájdeme v peračníku súčasného žiaka. Je to klávesnica počítača. Mnohí nezainteresovaní by neverili, koľko času denne súčasní žiaci aj učitelia venujú práci s počítačom. Okrem bežných triednických povinností je to aj práca na rôznych projektoch. Vďaka aktívnym učiteľom tejto školy bolo úspešne zrealizovaných viacero z nich. Pribudli tak oddychové zóny s lavičkami, bylinková záhrada a okrasné skalky. V súčasnosti sa pracuje na ďalšom projekte v oblasti environmentálnej výchovy - na stavbe eko-altánku.
Nemenej dôležitými nástrojmi, ktoré v uplynulých dňoch učitelia a žiaci našej školy vzali do rúk, boli krompáče, motyky, rýle a hrabličky. Spoločnými silami sa snažili spríjemniť okolie školy. Vyrezané staré dreviny nahradili mladé, svieže kríky a stromčeky. Svoj vlastnoručne zasadený stromček má v areáli našej školy nielen pán primátor Mgr. Michal Bagačka, ale aj všetci tí, ktorí sa tejto jarnej brigády zúčastnili.
Vedenie školy si vysoko cení prácu učiteľov. Váži si ich profesionálny prístup k žiakom a rodičom v rámci vyučovania aj mimoškolských akcií. Taktiež oceňuje tvorivé aktivity učiteľov I. stupňa ako autorov učebných materiálov matematiky pre 1. – 4. ročník a slovenského jazyka a literatúry pre 1. ročník ZŠ, z ktorých sa, okrem žiakov našej školy, učia aj tisícky žiakov v rámci celého Slovenska. Bezproblémový chod školy však zabezpečujú aj nepedagogickí a odborní zamestnanci, asistenti a aktivační pracovníci.
Najdôležitejším komunikačným nástrojom pri akejkoľvek práci s deťmi či dospelými ľuďmi, však ostáva srdce. Želám pani riaditeľke PaedDr. Barbore Földiovej a našej základnej škole, okrem výborných materiálnych podmienok, veľa obetavých zamestnancov, snaživých žiakov, spolupracujúcich rodičov a mnoho pomoc ponúkajúcich ľudí, ktorí k nám zavítajú. Nech ich dobré srdcia, tvorivé nápady a kvalitné vzťahy aj naďalej posúvajú Základnú školu Janka Francisciho Rimavského v Hnúšti stále dopredu.
Mgr. Miroslav Belic
predseda Rady školy