Oznam
OZNAM
Oznam
Projekt Modernejšia škola
Projekt Modernejšia škola vyhlásilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a vychádzal zo zámeru obnoviť interiéry škôl, aby boli pre žiakov atraktívnejším a motivujúcejším prostredím na výučbu aj voľnočasové aktivity.
Naša škola nemohla nezareagovať na túto výzvu a vypracovali sme plán s úpravami priestorov školy v hodnote 27 000 eur. O pridelenie dotácie sa celkovo uchádzalo 1800 škôl a naša škola sa stala jednou zo 144 škôl, ktorých projekt sa ministerstvo rozhodlo podporiť. Z finančných prostriedkov projektu sme zmodernizovali jazykovú učebňu a vytvorili sme tri relaxačné zóny v spoločných priestoroch školy.
V budove prvého stupňa je oddychová zóna situovaná na poschodí a je vytvorená z farebných sedacích vakov, moderného interaktívneho koberca a hracích prvkov. Na stenách je veľká mapa sveta so zvieratkami, abeceda a násobilka.
Na druhom stupni sa nachádzajú dve relaxačné zóny. V bloku A sa nachádzajú sedacie vaky, stolný futbal a na stenách sú nalepené svetové pamiatky a smerové tabule. V oddychovej zóne bloku B sú relaxačné segmenty, stolný hokej a na stenách sú nalepené pozdravy v rôznych jazykoch, Eiffelova veža a mapa sveta.
Všetky zóny slúžia na aktívne trávenie času cez prestávky aj počas popoludňajších aktivít, a tiež v školskom klube detí.
Vyhodnotenie súťaže iBobor
V tomto školskom roku sa žiaci našej školy prvýkrát zapojili do informatickej súťaže iBobor. Súťaž založila prof. dr. Valentina Dagienė v roku 2004 v Litve. Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor. Úspešná súťaž sa odvtedy rozšírila do mnohých ďalších krajín.
Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.
V kategórii Drobec (2. a 3. ročník) súťažilo 19 žiakov. Najviac sa darilo Natálii Selčanovej, Filipovi Koglerovi a Lívii Thótovej z II. B. triedy, ktorí sa stali úspešnými riešiteľmi. V kategórii Bobrík (4. a 5. ročník) riešilo úlohy 8 žiakov. Zo štvrtákov boli najlepšie dievčatá – Klára Hrušková a Daniela Bónová. Z piatakov bol úspešným riešiteľom Janko Ovčiarik.
Oznam
Riaditeľstvo ZŠ - J.F.Rimavského oznamuje rodičom a žiakom, že dňa 15.11. a 16.11. 2021 udeľuje riaditeľské voľno. Žiaci nastupujú do školy dňa 18.11.2021.
Oznam
Ukončenie karantény v jednotlivých triedach je nasledovné:
2.B - ukončenie dňa 15.11.2021,
1.A - ukončenie dňa 18.11.2021,
5.A - ukončenie dňa 20.11.2021,
5.B - ukončenie dňa 20.11.2021 ( vrátane).
3
Projekt klubu „Ekoslniečko“
Do projektu sme sa zapojili v máji 2021, kedy sme reagovali na environmentálnu výzvu „Stromu života“ a vypracovali projekt " Na krídlach k oblakom". Projekt nám prešiel a získali sme finančnú podporu 200€.
Projekt sme realizovali v novembri 2021.
Dňa 4.11. 2021 náš klub „Ekoslniečko“ a VI.C navštívili odborníci na včely z Liešnice „ Včelí kRaj“, kde nám prezentovali cez Pp život, vývoj, rozmnožovanie, vytváranie medu a medových produktov. Zdôraznili význam včelstva pre planétu Zem. Na konci si žiaci z plástov vytvorili medové sviečky. Ich zaujímavý výklad zaujal členov klubu, žiakov VI.C triedy a sľúbili, že informácie podajú rodičom a starým rodičom, ktorí by mohli nasledovať ich kroky a venovať sa včelárstvu. Dostali kontakt na odborníkov a školiteľov z Liešnice.
Dňa 9.11.2021 po zakúpení medonosných rastlín nám starší spolužiaci pomohli vysadiť kríky, levandule, budleje ...v okolí školy. Tieto rastliny sú dôležité pre včely a donášku medu a preto sme aj touto činnosťou chceli pomôcť včielkam. Členovia klubu sa budú musieť aj naďalej starať o tieto rastliny, aby nevyschli a neuhynuli.
Projekt bol veľkým prínosom pre náš klub „Ekoslniečko“, našu školu, pretože význam včelstva je nenahraditeľný pre nás všetkých. Medonosné rastliny skrášlia areál školy a prispejú k rozširovaniu včelstva.
Koordinátorka projektu Mgr. Brndiarová Soňa
9
Informatika na našej škole
- 3
Predstavte si, že sekretárka ide rozposlať 150 listov s rovnakým textom, ktoré sa líšia iba oslovením, adresou a menom adresáta. Ako digitálne gramotná osoba vie, že existujú metódy, ako si takúto prácu úžasne uľahčiť. Alebo nevie a bude pracovať dva dni. To je však iba malý príklad rozumnej práce s počítačom. Ale ak má mladý človek dobré informatické vzdelanie zo základnej a strednej školy, bude sa vedieť inak učiť, bude mať vo svojom rukáve ďalší nástroj na riešenie problémov, na modelovanie, na tvorbu. To sa hodí v každom zamestnaní.
U nás na škole sme začali úplne inak . Jednotlivci v rozdelených skupinách pracujú na projektoch na určitú tému ktorá je primeraná veku žiaka a stupňu vývinu , napríklad : „Čo mám rád , koho obdivujem atď. “. Každú hodinu si do svojho projektu pridávajú nové témy , ktoré si na hodine vysvetlíme , a tak na pol roka vznikne jeden veľký projekt , ktorý uzavrú vo svojej prezentácii. Už dnes vidieť u niektorých žiakov obrovské pokroky a na konci tohoto článku uvidíte aj niektoré ukážky z ich prác.
Samotný predmet informatika je však všade pomerne nový , a rodičia by mali svoje deti rozumne v tomto predmete podporovať. A čo je to rozumne ?
Napríklad, že dieťa nesedí v škôlke za stolom a nehrá sa počítačovú hru, ale spoločne so spolužiakmi stojí pred interaktívnou tabuľou a kreslí po nej prstom. Podobné aktivity sa však musia najprv vymyslieť, overiť .Učiteľom aj učiteľkám je potrebné poskytnúť technickú podporu a ukázať im, že to zvládnu. Deti dnes žijú vo svete, ktorý je plný nástrah aj v digitálnom priestore a čím skôr s nimi začnú správne pracovať, tým skôr si budujú akúsi odolnosť postavenú na poznaní. A tá sa dá riešiť len poučením, nie zakazovaním.
Mgr. Miroslav Kéry – učiteľ informatiky
Oznam
Oznam
Vlastivedná vychádzka za krásou okolia
Hnúšťa a jej okolie na jeseň hýri neskutočnými farbami. Pestrofarebné prírodné krásy počas jesene zaručujú veľa malebných scenérií. Zátišia plné farieb, pokojné zákutia, lúky a útulná dedinka Polom priam lákajú na návštevu. Naši druháci sa chceli stať svedkom príchodu pani Jesene. Zbalili si desiatu do ruksačika, obuli si športové topánky a vybrali sa do polomskej prírody. Odmenou sa im stala veľkolepá nádhera listov, slnkom zaliate lúky plné pasúceho sa dobytka a úžasné výhľady. Na konci putovania ich čakali najväčšie kliešte a vychádzka obcou zastavenou v čase. Domov sa vracali nabití energiou a zážitkami.
18
Tretiaci z Nábrežka na návšteve v knižnici
Dnešné dopoludnie bolo určite pre žiakov III. A a III. B veľmi poučné. Navštívili mestskú knižnicu, kde si pre nich pani knihovníčka pripravila pútavú besedu pod názvom Vznik a história písma. Uzlové písmo, klinové písmo, obrázkové písmo, papyrus, latinka, skriptóriá a iné pojmy z oblasti písma sa pre tretiakov stali zrozumiteľnejšími. Dozvedeli sa napríklad, ako bola vynájdená kníhtlač. Na záver si sami vyskúšali prepis svojho mena pomocou znakového písma.
6
Deň jablka v ŠKD
Ľudová múdrosť hovorí: Každý deň jablko, od lekára ďaleko......
Aj tento rok sme si v našom školskom klube pripomenuli Deň jablka, známy tiež ako Deň pôvodných odrôd jabĺk. Táto akcia je veľmi obľúbená u našich detí. Aby sa na toto výborné ovocie nezabudlo, naše deti už tradične, ako po minulé roky, počas celého týždňa po oddeleniach vyrábali, strihali a maľovali jabĺčka z papiera. Ochutnávali rôzne odrody jabĺk, ktorými ich zásobovali rodičia zo svojich záhrad. Pripravovali z nich rôzne ovocné šaláty. Rozprávali sa spoločne s pani vychovávateľkami, čo všetko sa dá z jabĺčok pripraviť a aký veľký a pozitívny účinok má jablko na ich zdravie.
17
Projekt ENTER
Naša škola sa zapojila do projektu ENTER , ktorého cieľom je vyučovať digitálne zručnosti inovatívne. V rámci projektu sme dostali sady micro:bitov , pomocou ktorých sa žiaci na hodinách informatiky učia programovať. Žiaci prechádzajú od najjednoduhších aktivít ako : digitálna menovka, animácia, hracia kocka, krokomer až po zložitejšie projekty ako : rádio komunikácia , lego vysielačky ... Vďaka tohto projektu žiaci pochopia základy programovania , objavovania možnosti micro:bitu a ak ich bude programovanie zaujímať, môžu v ňom pokračovať ďalej ...
Oznam
Oznam
Kráľovstvo včiel v ŠKD
Kráľovstvo včiel v ŠKD
18Kde bolo, tam bolo, ďaleko za lesom stál krásny drevený úľ a v tom úli býval jeden včelí roj. Bola v ňom jedna včelia kráľovná, niekoľko samčekov trúdov a veľa pracovitých robotníc. Včielky bývali v úli celý rok a my sa pozrieme, čo všetko sa im počas neho prihodilo...
Tak začína dvojtýždňové putovanie detí zo školského klubu v Kráľovstve včiel. Školský klub detí sa zapojil cez Centrum enviromentálnej a etickej výchovy do programu Zelená škola, zapožičaním interaktívnej hry Kráľovstvo včiel. Formou hry deti zistili, čo sa v úli deje, ako žijú včely od jari do zimy, čo im pomáha a čo im škodí. Cieľom hry bolo správnymi odpoveďami na dané otázky nazbierať čo najviac medových kvapiek. Ten tím, ktorý ich nazbieral najviac, bol najlepšie pripravený na zimu. Deti sa hravou formou naučili, ktoré rastlinky sú medonosné a ktoré si môžu na jar vysadiť do svojich záhrad, aby pomohli včielkam pri hľadaní peľu. Naučili sa ,aký tvar majú bunky vo včeľom pláste, kde majú včely umiestnený hmat a čuch, načo slúži dymák, ktorú farbu včielka nevie rozoznať, či vedia nájsť výbušninu, či poznajú človeka podľa tváre a veľa iných zaujímavostí zo života včiel.
OZNAM
Oznam
Fotogaléria
zatiaľ žiadne údaje