Rada Európy v roku 2001 vyhlásila 26. september za Európsky deň jazykov, ktorý si školy v členských krajinách každoročne pripomínajú prostredníctvom rôznorodých podujatí, súťaží, kvízov, besied, školských rozhlasových vysielaní alebo športových podujatí. Ani u nás to tento rok nebolo inak.
Dňa 26.9.2022 sme si pripomenuli tento deň rôznymi zaujímavými aktivitami aj my. Na začiatku vyučovania nás s Európskym dňom jazykov oboznámili žiačky 9. triedy rozhlasovým vysielaním. V dvoch PC učebniach sa žiaci zúčastnili interaktívnej jazykovej cesty spolu s kamarátkou Larou. Tá našich žiakov sprevádzala na ceste za poznaním rôznych jazykov, ktorými sa hovorí na celom kontinente.
Neskôr sa žiaci presunuli do priestorov jazykovej učebne a knižnice, kde mali za úlohu vytvoriť plagáty na tému troch európskych jazykov: Anglicka, Nemecka a Ruska. Žiaci vytvorili plagáty, na ktorých sa nachádzali základné informácie o týchto troch krajinách, ako napríklad, hlavné mestá, počet obyvateľov, základné frázy a pozdravy v daných jazykoch, ďalej žiaci kreslili predmety, osobnosti, známe turistické miesta, jedlá, všetko typické pre hore spomenuté krajiny. Žiaci mali k dispozícii techniku vo forme tabletov, prostredníctvom ktorých mali možnosť si samostatne vyhľadávať informácie o týchto krajinách. Taktiež v úvode hodiny odpovedali na otázky z kvízu o európskych jazykoch. V závere sme plagáty zlepili a tým sa vytvorilo spoločné, vizuálne zaujímavé dielo na tému Európsky deň jazykov. Každý priložil ruku k dielu svojou kreativitou a svojím osobitým videním tejto témy.
Žiakov sme privítali aj v európskej kuchyni národov, ktorá bola zameraná na jedlá štátov, ktorých jazyky sa učia na našej škole. Žiačky 9.A triedy oboznámili svojich spolužiakov o tradičnom slovenskom trdelníku, o príprave a pití čaju v samovare, o bohatých anglických raňajkách a tiež o nemeckej kuchyni, ktorá čerpá z mnohých zvyklostí. Žiaci si mohli pozrieť ukážku „Blinov" /palaciniek/ , ktoré sa v Rusku jedia s „vareniem“ /džemom/, bryndzových halušiek a rôznych druhov syra, či torty so želatínou „Aprikosenkuchen“, ktorá je typická pre Nemcov a všetci žiaci mali možnosť ochutnať „pumpkin pie“ /tekvicový koláč/, koláč Angličanov. Kto chcel, sa mohol pridať k pečeniu perníkov, vôňa ktorých sa niesla celou školou.
Veríme, že sa všetci žiaci cítili príjemne, dobre sa pobavili a načerpali nové vedomosti.