Keď sa povie „pedagogika“, tak si skoro každý pod týmto pojmom predstaví školu, učiteľa, vzdelávanie. No málokto si predstaví „lesníka“.
Takže:
Čo je lesná pedagogika:
„Les je jediná knižnica na svete, v ktorej sa k vedomostiam dostaneš,
keď sa ticho s otvorenými očami prechádzaš v nej.“
(Madas Lászlo)
Lesná pedagogika je environmentálne vzdelávanie zamerané na spoznávanie prírody, života v lese a objavovanie prírodných tajomstiev prostredníctvom hier a zážitkov.
Lesná pedagogika je založená na zmyslovom vnímaní prírody formou zážitkového učenia – hier rozvíjajúcich všetky zložky osobnosti človeka. Aktivity lesnej pedagogiky prebiehajú najčastejšie priamo v prírode - v lese.
Lesná pedagogika svojimi aktivitami dopĺňa vedomosti a životnom prostredí, jeho ochrane a trvaloudržateľnom rozvoji.
Lesná pedagogika je najjednoduchšia cesta lesníkov, ako priblížiť širokej verejnosti prostredie lesa so všetkými jeho funkciami.
Keď sme sa chceli dozvedieť ešte viac, oslovili sme lesníkov v našom obvode, konkrétne Ing. Elenu Kovácsová, ktorá spolu so svojimi kolegami pripravila 18. apríla pre našich žiakov stanovištia s aktivitami, kde sa žiaci formou zážitku naučili veľa o lese, prírode a ich ochrane.
Ing. Gustáv Ružička – ťažbárske stanovište: Naučili sme sa, ako sa pracuje v lese s motorovou pílou, ako sa robí údržba píly, čo musí pilčík dodržiavať a ako sa správne spiľuje strom. Zahrali sme sa na les a zistili sme, prečo lesníci musia niektoré stromy spíliť a niektoré nechajú rásť. Bola to zaujímavá hra a určite si ju ešte na prírodovede zahráme.
Ing. Vojtech Kovalčík – poľovnícke stanovište: Videli sme aké parožie má jeleň, srnec, preparovanú hlavu medveďa, pobytové a pohybové stopy lesných zvierat, poľovné plemená psov. Zistili sme ako sa správajú poľovníci na spoločnej poľovačke a čo môžu loviť.
Ing. Marek Murín – neživé stanovište: Prečo neživé? Lebo sme tu pozorovali horniny a minerály, ktoré nazbieral sám lesník z nášho kraja. Živec, sľuda, chalkopyrit, žula, kremeň, vápenec ....a iné. Zbierka bola naozaj zaujímavá.
Ing. Pavel Trnavský – hmyzové stanovište: Krásna zbierka lesného hmyzu zaujala všetkých. Krásne zákonom chránené druhy hmyzu mohli žiaci vidieť z blízka. Dozvedeli sme sa ktoré mravce sú užitočné a ktorý hmyz je najužitočnejší - včela. Naučili sme sa vývojové štádia motýľov a jednotlivé typické znaky vybraných živočíchov.
Ing. Elenu Kovácsová – zelené stanovište: Prečo zelené? Lebo les sa na jar začína zelenať. Tu sme sa naučili poznávať dreviny podľa listov, plodov, konárikov, kôry. Zistili sme, aké sú typické znaky ihličnatých drevín, ako ich vieme rozoznať podľa farby dreva. Pri listnaté stromy sme sa naučili rozlišovať podľa listu a plodu.
Všetky stanovištia boli veľmi zaujímavé, podnetné. Žiaci zistili, že veľa o lese vedia, no veľa sa musia ešte naučiť a pochopiť že prírodné spoločenstvo je živé a patríme do neho aj my všetci. Preto: „Kto chce lesu porozumieť, mal by sa ho najskôr naučiť počúvať.“
Ďakujeme lesníkom za čas venovaný nám deťom. Žiaci 3. ročníka našej ZŠ (viď foto)