Dňa 18. júna 2024 mali žiaci ôsmych a deviatych ročníkov nezabudnuteľnú príležitosť navštíviť dve významné historické lokality Slovenska - Pamätník obetí holokaustu Vápenná v Nemeckej a Múzeum Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici.
Pamätník obetí holokaustu Vápenka v Nemeckej
Prvá zastávka školského výletu bola v Nemeckej, kde žiaci navštívili Pamätník obetí holokaustu. Tento pamätník je venovaný pamiatke tisícok ľudí, ktorí tu boli brutálne zavraždení počas druhej svetovej vojny. Vápenná pec v Nemeckej sa stala miestom hrozivých masových popráv, kde fašistické jednotky v januári 1945 zavraždili stovky nevinných ľudí, vrátane Židov, partizánov a politických väzňov.
Žiaci si vypočuli dojímavé príbehy o obetiach a hrdinoch, ktorí čelili nepredstaviteľnej krutosti. Sprievodkyňa im priblížila aj širší kontext holokaustu na Slovensku a jeho devastujúce následky pre židovskú komunitu a iné prenasledované skupiny. Návšteva pamätníka bola silným emocionálnym zážitkom, ktorý žiakom pripomenul dôležitosť pamäti a učenia sa z histórie, aby sa podobné tragédie nikdy viac neopakovali.
Múzeum SNP v Banskej Bystrici
Po návšteve Pamätníka obetí holokaustu sa žiaci presunuli do Banskej Bystrice, kde pokračovali v prehliadke Múzea SNP. Múzeum, založené v roku 1955, je venované pamiatke Slovenského národného povstania z roku 1944, ktoré bolo jednou z najväčších ozbrojených protifašistických povstaní v Európe počas druhej svetovej vojny.
Počas prehliadky mali žiaci možnosť vidieť množstvo exponátov, vrátane historických dokumentov, fotografií, vojenskej výzbroje a iných artefaktov. Výklad sprievodcu im priblížil udalosti, ktoré viedli k povstaniu, jeho priebeh a dôsledky pre slovenský národ. Žiaci si tiež mohli pozrieť autentické vojenské bunkre a techniku, čo im umožnilo lepšie pochopiť ťažkosti a odvahu povstalcov.
Význam takýchto návštev
Návštevy historických miest, akými sú Pamätník obetí holokaustu a Múzeum SNP, majú nesmierny význam pre vzdelávanie mladých generácií. Žiakom umožňujú nielen získať hlbšie poznatky o minulosti, ale aj pochopiť hodnoty ako sloboda, spravodlivosť a ľudská dôstojnosť. Učí ich to vážiť si hrdinstvo tých, ktorí bojovali za slobodu, a pamätať na obete neľudských režimov.
Záverom možno povedať, že výlet do Nemeckej a Banskej Bystrice bol pre žiakov ôsmych a deviatych ročníkov nielen vzdelávací, ale aj emocionálne obohacujúci zážitok, ktorý im pomohol lepšie porozumieť komplexnosti a tragédiám našej histórie.