Veľká noc je kresťanský sviatok, ktorý sa každoročne oslavuje na celom svete. Je to čas, keď všetky zvyky symbolizujú obnovu, život, začiatok jari, koniec zimy a pôstu. Inak to nie je ani v Anglicku, Nemecku a Rusku. V Anglicku sa tento sviatok volá: Easter, v Nemecku: Ostern a v Rusku: Pascha .
Na hodinách anglického, nemeckého a ruského jazyka si žiaci spolu so svojimi vyučujúcimi tiež pripomenuli tieto sviatky. Význam, zvyky a tradície spájané s Veľkou nocou v jednotlivých krajinách si žiaci prezentovali navzájom. V krátkych prezentáciách sa žiaci dozvedeli niečo o pôvode tohto sviatku a mali tiež možnosť porovnať, v čom sú veľkonočné zvyky a tradície podobné a v čom sa líšia. Na záver si získané poznatky otestovali vo veľkonočnom kvíze. Spoločnou a významnou črtou veľkonočných sviatkov v týchto krajinách sú, samozrejme, veľkonočné vajíčka ako symbol nového života. No neoddeliteľnou súčasťou Veľkej noci napr. v Nemecku je aj veľkonočný zajačik. Veľkonočný zajac je známy po celom svete a k Veľkej noci jednoducho patrí, no málokto ale vie, že pochádza práve z Nemecka. Zajačik tradične skrýva vajcia v záhrade a deti majú za úlohu ich nájsť. Podobne je to aj v Anglicku, kde sa deti tešia na veľkonočné hry, ako je tzv. Egg hunting – hľadanie veľkonočných čokoládových vajíčok v záhradách a parkoch. V Anglicku a Rusku sú typické aj hry „Egg rolling“ a „katanie“- čo je kotúľanie vajíčok dole kopcom. Majiteľ najrýchlejšieho vajíčka vyhráva. V Nemecku Veľkú noc symbolizuje aj poriadny oheň. Počas týchto sviatkov sa ľudia chcú totiž adekvátne rozlúčiť s odchádzajúcim ročným obdobím – zimou. Všetko drevo, ktoré sa im počas Vianoc nahromadilo (vrátane vianočného stromčeka) poctivo spália , a tak privítajú jar.
Žiaci sa tiež mohli dozvedieť, že typické veľkonočné jedlá v Anglicku sú pečené jahňa s mätovou omáčkou a zeleninou, sladké buchtičky – hot cross buns, na tvrdo uvarené vajíčka, ktoré sú typickými raňajkami na veľkonočnú sobotu, nazýva sa Svätá sobota, a veľa čokolády v podobe vajíčok a zajačikov. V Nemecku pri slávnostných raňajkách nesmie na stole chýbať pletenka, sladký pečený baránok, kytica z čerstvých jarných kvetov a, samozrejme, vymaľované vajíčka a čokoládové zajačiky. V Rusku sa počas Veľkej noci konajú až niekoľkohodinové veľkonočné omše a ľudia si do chrámov prinášajú košíky s maľovanými vajíčkami a kuličom – sladkým chlebom s hrozienkami a orechmi. Okrem neho sa pečie aj pascha - tradičný tvarohový koláč.
A ak by ste chceli stráviť Veľkú noc v Nemecku, zapamätajte si tieto dve slová „ Frohe Ostern!“ (Veselá Veľká noc!). V Rusku je zaujímavé, že Rusi si navzájom neprajú veselú Paschu. Namiesto toho sa objímu, trikrát sa pobozkajú a povedia „Christos voskrese!“ (Kristus vstal z mŕtvych!)
Čo ale deti napr. v Anglicku teší najviac je, že majú 2 týždne prázdnin.
My prajeme všetkým, aby ste si užili, aj keď kratšie, ale príjemné a veselé veľkonočné sviatky.
Predmetová komisia CJ