ERAZMUS +
STROM ŽIVOTA, o.z.
Kurz vznikol v rámci projektu Bioprofily – Implementácia praktickej environmentálnej edukácie na základných školách, podporeného grantom Erasmus+.
24 účastníkov zo 4 krajín upriamilo svoju pozornosť na základné témy environmentálnej výchovy a aktivizujúce metódy jej výučby. Tohto týždňového kurzu od 30. 6. – 6. 7. 2019 sa zúčastnila aj p. u. Mgr. Brndiarová Soňa
Program kurzu pozostával z rôznych tematických blokov, ktoré na seba nadväzovali tak, aby účastník nadobudol komplexné informácie o vybraných témach ochrany prírody, ale tiež prehľad o možnostiach zážitkového vzdelávania, využitia IKT a zároveň mal možnosť vidieť riešenú problematiku v praxi.
Venovali sme sa témam Odpady a Ľudské prostredie. Účastníci si preverili svoje vedomosti o dobe rozpadu rôznych materiálov a výrobkov. Popoludní sme zamierili do čerstvo otvoreného múzea baníctva, čím sme sa stali prvými oficiálnymi návštevníkmi. Problémy a výzvy týkajúce sa Odpadov sme mali možnosť vidieť priamo na mieste starých banských háld a odkalísk po ťažbe striebra, olova, železa, či kamenca v blízkosti mesta Mazzarón. Pokračovali sme témami Znečistenie vody a Biodiverzita. Pre lepšie pochopenie súvislostí sme celý program preniesli do terénu, priamo k miestnej rieke Segura. Využili sme pritom viacero aktivizujúcich metód ako konceptuálne mapy, aktivitu „pavučina vzťahov“, ale i mapovanie „Ekosystémových služieb“ ako ukážku jedného z indikátorov. Posledné dve témy Energia a Znečistenie ovzdušia sme vo štvrtok odštartovali pohybovo-vedomostnou hrou – Treasure Hunt. Nasledovala prednáška pozvaného hosťa z oblasti energetiky, z ktorej zarezonovali predovšetkým výzvy, ktoré nás v najbližších rokoch čakajú. Tému ovzdušia sme poňali netradične a na základe správnych odpovedí z hry Treasure Hunt a zapojenia sa do aktivít „Molekuly“ a „Šarády“ si účastníci vyskladali materiál na výučbu danej témy a zároveň sa hravou formou dozvedeli rôzne fakty a zaujímavosti. Záverečný deň kurzu bol takpovediac sumarizačný. Kompletizovali sme prácu na „kruhoch“, učitelia si vyberali indikátory, ktoré budú počas obdobia september až december realizovať na školách. Naša škola bude pracovať na indikátore CO2 a zelených plochách. Na koniec účastníci získali zaslúžené certifikáty, odniesli sme si množstvo inšpirácie a chuti do ďalšej práce s deťmi.